Στο βάθος κήπος : πίσω απ’ την ταραχή του νου, υπάρχει η ειρήνη της καρδιάς
Οι άνθρωποι μπορούν να σε στεναχωρούν εξωτερικά. Μα δεν μπορούν να αγγίζουν-εκτός αν το επιτρέψεις εσύ-τον μέσα σου κόσμο.Τον κήπο της καρδιάς. Εκεί, μόνιμη ηρεμία και χαρά. Μάθε να έρχεσαι σε επαφή μ’ αυτό το περιβάλλον, τη “βαθεία καρδία”, εκεί που είναι το φιλί του Χριστού, που πήρες τη μέρα του Βαπτίσματος. Μη φοβάσαι την κακία του κόσμου, την ταραχή του νου. Η λύση -να θυμάσαι- είναι η βουτιά στο βάθος. Διότι, “Στο βάθος, Κήπος! “Και το όνομα του Κήπου…Ιησούς.
- Σχετικά με το άρθρο
γράφτηκε στις | 10 Μαρτίου 2021 |
in | Από τη συλλογή μας |
tagged | Ανδρέας Κονάνος, Βέροια, Δημόσια Βιβλιοθήκη Βέροιας, πίστη, Ψυχολογία Θρησκευτική |